Ortadoğuda savaş ve kadın kırımını durduralım !

1 Eylül Dünya Barış Günü öncesi, DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’li kadınlar tarafından; Irak Şengal bölgesinde IŞİD çetelerinin saldırılarında binlerce Ezidi kadın ve çocuğun öldürülmesi ya da savaş ganimeti olarak pazarlarda köle olarak satılmasına ilişkin olarak basın toplantısı düzenlendi.

TTB Merkez Konseyi’nde 22 Ağustos 2014 tarihinde düzenlenen basın toplantısına; TTB Merkez Konseyi Üyesi Deniz Erdoğdu, KESK Kadın Sekreteri Gülistan Atasoy, DİSK Kadın Komisyonu’ndan Nevin Kızılöz ve TMMOB’den Gölay Şakiroğulları katıldı.

Kurumlar adına açıklamayı TTB Merkez Konseyi Üyesi Deniz Erdoğdu okudu.

Açıklamada; tüm savaşlarda olduğu gibi Irak ve Suriye’de de en çok kadınlar ve çocukların zarar gördüğüne dikkat çekilerek şu ifadelere yer verildi: “Kadın bedeni ve ruhuna yapılan saldırıların en iğrenç biçimlerini uygulayanlar, IŞİD çeteleri ve göz yuman malum devletlerdir. Türkiye Devleti de, masum değildir. Çünkü; AKP hükümetinin IŞİD çetelerine destek verdiği bilinmekte, zaten aksini de iddia etmemektedir. Sınırlardan ülkeye geçmeye çalışanların bir kısmına izin verilmemekte, hatta katledilmesine seyirci kalınmaktadır. Kamplarda ve dışında yaşayanlara yeterli sağlık, barınma gibi planı olmadığı gibi, istismar engellenmemektedir. Metropollerde artan ırkçılığa sessiz kalınmaktadır”.

Bu ülkede yaşayan, farklı halklar, inançlar, diller ve kültürlerden gelen kadınların gözyaşları, ağıtlar ama her şeyden önemlisi isyanla savaşa karşı çıktığının vurgulandığı açıklamada “Bu savaşta payı olan başta AKP iktidarı olmak üzere tüm devletlere sesleniyoruz. Birleşmiş Milletler’in de aralarında olduğu uluslararası kurumlara çağrıda bulunuyor, katliamları durdurun, savaşı bitirin diyoruz” denildi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: