“Beyazfil Manisanındır” imza kampanyasının sonuçları

22 Ağustos 2014 saat 12.00 de Odamızın toplantı salonunda “Beyazfilin Manisanındır” imza kampanyası sonuçları ve Beyazfilin satışı hakkındaki değerlendirmeler Manisa Akademik Odaları dönem sözcüsü Ziraat Mühendisi İbrahim Demran tarafından kamuoyu ile paylaşılmıştır.

Beyazfil İmza Sonuçları (15)Beyazfil İmza Sonuçları (10)Beyazfil İmza Sonuçları (4)

KAMUOYUNA

Manisa’da BEYAZFİL olarak bilinen SGK Hizmet binası 20.08.2014 tarihinde yapılan ihale ile satılmıştır. Ancak ihalenin duyurusu, içeriği ve fiyatı yıllarca sürecek soru işaretleri taşımaktadır. Ayrıca böylesi önemli bir yapının ihalesine tek bir firmanın girmesi ve yaklaşık muammen bedelden ihaleyi alması da bu soru işaretlerini arttırmıştır. Hesaplarımıza göre bina 4 yıllık kira gelirine satılmıştır. Oysa sıradan bir binanın bile reel değeri 12 yıllık kira bedeli olmalıdır.
Beyazfil binası Manisa’nın bir simgesidir ve öylede kalmalıdır. Şehrin en merkezi yerinde, önemli bir nirengi noktası ve yüzlerce Manisa’lı esnafın ekmek teknesidir. Bu bina Kentsel Sit nedeniyle zaten yıkılamaz, tüm tadilatları Kültür Varlıkları Koruma kurulunun kararı ile yapılmak zorundadır. Hal böyle iken bu binanın Manisa’ya mal edilmesi gerekir. Alış-veriş mekanları, kafeleri, sinema-tiyatro salonları dışında bu alanın kentin en önemli sosyo-kültürel alan olarak değerlendirilmesi söz konusu olmalıdır.
Buraya para yatırmış bir işletmeci bu alanın her noktasından para kazanmaya çalışacaktır. Bu nedenle bu alanın kullanımına kentin dinamikleri karar vermelidir.
İTİRAZLARIMIZ;
1) İhale süreci, duyurusu, bedeli, içeriği ve şekliyle soru işaretleriyle doludur. SGK’ın bu ihaleyi iptal etmesi ve ileri bir tarihte yenilemesini talep ediyoruz.
2) Bu binanın Manisa’ya mal edilerek kullanım şeklinin Manisa’nın dinamikleri tarafından belirlenmesini istiyoruz.
3) Kentin simgesi olmuş bu binanın yıkılmasına karşıyız. İstanbul’da Gezi Parkı neyse Manisa’da Beyaz fil odur.
ÖNERİLERİMİZ;
1) Başta Manisa Belediyeleri olmak üzere kentin dinamikleriyle kurulacak ortak bir girişim grubu bu binaya talip olmak üzere çalışılmalıdır.
2) Bu binanın bizler tarafından alınabilmesi söz konusu olmasa bile herhangi bir Manisalı girişimci grubu tarafından alınması için çalışılmalıdır.
3) Binanın restore edilerek, mevcut esnafı mağdur etmeden Manisa’nın sosyo-kültürel ve toplumsal ihtiyaçların tamamına cevap verecek ortak bir kullanım alanı belirlenmesine çalışmalıdır.
YAPACAKLARIMIZ;
1) İmza kampanyamızda ki 5000 imzayı ve taleplerimizi Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanına, tüm Manisa milletvekillerimize, SGK Genel Müdürüne, tüm siyasi partilerimizin il başkanlıklarına sunacağız.
2) İhalenin iptali için gerekli tüm yasal girişimleri yapacağız.
3) BEYAZFİL binasıyla ilgili haklı taleplerimiz için yerel ve ulusal bazda kamuoyu yaratmaya yönelik çalışmaları yapacağız.
Sonuç olarak Manisa Akademik Odalar Birliği’ni oluşturan 18 meslek odası olarak bizler yaşadığımız kente ve ona mal olmuş değerlere sahip çıkma sorumluluğunu var oluş sebebimiz olarak algılıyor ve bu mücadeleyi sürdürüyoruz. 22/08/2014
MANİSA AKADEMİK ODALAR BİRLİĞİ

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: