Artık Yeter! Öldürülme korkusu ile çalışmak istemiyoruz!

Artık Yeter!  Öldürülme korkusu ile çalışmak istemiyoruz!

Maalesef her sabah sağlıkta bir şiddet haberi ile uyanır hale geldik. Bu sefer şiddet Şanlıurfa’da. Genç bir meslektaşımız dün gece nöbette görevi başında bir hasta yakını tarafından öldürme kastıyla kafasından yaralanmıştır. Meslektaşımız yoğun bakımda hala gözlem altındadır. Saldırgan gözaltına alınıp serbest bırakılmıştır. Amacı insanı yaşatmak olan ve gecesi gündüzü olmayan hekimlik mesleği yanlış sağlık politikalar yüzünden her gün giderek daha fazla şiddete maruz kalmaya başlamıştır.
Sağlık kurumlarında her gün ortalama 30 civarında şiddet vakası yaşanmaktadır. Sağlıkta şiddete yönelik polisiye yöntemlerle alınan önlemler yetersiz kalmakta hatta şiddete davetiye çıkarmaktadır.
Bizler artık ölüm korkusu ile çalışmak istemiyoruz. Sağlıkta şiddet ile ilgili caydırıcı önlemleri kapsayan yasaların bir an önce meclisten geçmesini ve hekimliğin hakettiği değeri tekrar kazandıracak sağlık politikalarının uygulanmasını talep ediyoruz.
Harran Üniversitesi pediatri asistanı Dr.Bahattin Ahmet Yalçın’a yapılan saldırıyı kınıyoruz. Meslektaşımıza acil şifalar diliyoruz.

Manisa Tabip Odası
Yönetim Kurulu

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: