30 AĞUSTOS KUTLU OLSUN!

30 AĞUSTOS KUTLU OLSUN!

30 Ağustos 1922, Anadolu’da emperyalist işgale karşı verilen bir büyük mücadelenin nihai ve belirleyici dönemeçlerinden biridir.

Bu mücadeleyi büyük yapan, haklı ve meşru olmasıdır. 1914-1918 arasında iki emperyalist kamp dünyayı paylaşmak için birbirinin üzerine atlamış, milyonlarca insan bu kanlı hesaplaşmada hayatını kaybetmiş, insanlık büyük bir yıkımla karşı karşıya kalmıştı.

Galipler hiçbir şekilde haklı değildi, bu yıkımdan en az kaybeden taraf kadar sorumluydular ama adaletsiz bir dünyayı yeniden şekillendirmek, yoksul ulusları köleleştirme hakkını kendilerinde görmekteydiler.

Savaşa hayallerle giren, ömrünü tüketmiş Osmanlı bu boğazlaşmada yenilen taraftaydı ve artık tarih sahnesinden çekiliyordu. Boşluğu İngiltere, Fransa, İtalya, ABD gibi güçlü emperyalist ülkeler ve onların peşine takılan Yunanistan gibi devletler dolduracaktı. İşgal böyle başladı.

Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının öncülüğünde yürütülen kurtuluş savaşı, emperyalist işgal ve projelere karşı olduğu için haklı, meşru bir mücadeleydi. Bu mücadele, Osmanlı İmparatorluğu’nun bir karikatürünü yaşatmak için değil, yüzünü ileriye dönmüş bir anlayışın egemenliğindeydi.

Türkiye Cumhuriyeti böyle ortaya çıktı.

30 AĞUSTOS KUTLU OLSUN.

Manisa Tabip Odası Yönetim Kurulu

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: