“EKMEK DE İSTİYORUZ, GÜL DE”

“EKMEK DE İSTİYORUZ, GÜL DE”

22.12.2015 tarihinde, Alsancak Devlet Hastanesinde 22 gündür devam eden hastalara 10 dakika süre ayırma etkinliği ile ilgili basın açıklaması yapıldı.

Basın açıklamasına, TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr.Beyazıt İlhan da katıldı.

22122015als1 22122015als

“EKMEK DE İSTİYORUZ, GÜL DE”

Biz hekimler ve biz sağlık çalışanları bu güzel şiirde de anlatıldığı gibi  “emeğimizin karşılığını almak, ama aynı zamanda onurlandırılmak ve mutlu olmak ” istiyoruz.

Çünkü  ne emeğimizin karşılığını alabiliyoruz, ne  onurlandırılıyoruz ve  ne de mutluyuz !

Alsancak Devlet Hastanesi hekimleri olarak tam 22 gündür sesimizi duyurmak ve yetkili makamların dikkatini çekmek için bir etkinlik yürütüyoruz. Bu etkinliğin adı, performans baskısını reddederek, “hastalarımıza en az 10 dakika muayene süresi ayırmak”tır.

Bizler herkese ama herkesten önce hastalarımıza sesleniyoruz. Diyoruz ki; bu etkinliğimiz sağlık hakkı içindir, sağlık hakkının ihlalini önlemek içindir. Yani sizler içindir !

Çünkü biz hekimler çok iyi biliyoruz ki bir hastamızı 3-5 dakikada muayene edemeyiz. Muayene etmiş gibi oluruz. Bir hastanın polikliniğe girmesi, derdini anlatması, anamnezinin derinleştirilmesi, muayenesinin yapılması, gereken tetkiklerinin istenmesi ve reçetesinin düzenlenmesi için Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği süre 20 dakikadır.

Sağlık Bakanlığı randevu sistemine göre her 10 dakikada bir hasta sırası verilmektedir. Buna göre günlük muayene edilebilecek hasta sayısı 36 dır. Ancak bu sayı 80 hatta 150’leri bile bulabilmektedir.

Buna Sayın Bakanın bir açıklama getirmesi gereklidir: Bu durum  normal midir, lütfen açıklayın  !

Eğer Sayın Sağlık Bakanı’mız bir hekim olarak, “evet, 3-5 dakika yeter ” diye kamuoyuna bir açıklama yaparsa, söz veriyoruz, biz de eskisi gibi aynı şekilde çalışmaya devam edeceğiz.

Sayın Bakan, buradan çok açık bir çağrı yapıyoruz: Lütfen kamuoyu önüne çıkın ve bu açıklamayı yapın! Herkes en yetkili sağlık makamının görüşünü duysun, görsün, bilsin !

Değerli basın çalışanları,

Buradan tekrar açıklıyoruz; Sağlık Bakanlığı’mız ne yazık ki, biz hekimleri, geçinebilmemiz için çok sayıda hasta bakmaya ve çok sayıda ameliyat yapmaya mahkum etmiştir! 6 ayda 2. ve 3. basamak hastanelerinde yapılan poliklinik sayısı 150 milyon ve ameliyat sayısı 5 milyondur !

Bu açıkça çıldırmış bir durumun ifadesidir ve  Türkçe açıklaması şudur : Sağlık Bakanlığı için her hasta puandır, sayıdır, paradır !

Bu insanlık ve hekimlik onuruna aykırıdır ! Bizler,  bu çirkinliğin aleti olmak  istemiyoruz !

Bırakın  hekimliğimizi  yapalım !

Buradan bir açıklama daha yapmak istiyoruz ;

Herkes duysun ve bilsin; hekimler, bazılarının sandığı gibi lüks ve refah içinde değildir. Bugün  35-40 yıllık bir hekimin maaşı 2.500 TL dir ve bir hekim emekliye ayrıldığında 2.000 TL emekli maaşı almaktadır !

Bugün bir hakim, bir savcı ya da bir albayın aldığı ücret 7.000-8.000 TL. dir. Emekliliklerinde ise 5.000 TL almaktadırlar. Hiç kimsenin aldığı ücrette gözümüz yoktur, haklarıdır. Burada normal olmayan, en aşağı 10 yıl ve en uzun, en zorlu eğitimi gören ve son derecede riskli bir çalışma yürüten hekimlerin 2.500 TL almasıdır. Bu bize ve mesleğimize yönelmiş bir aşağılamadır. Bunu kabul etmiyoruz. Bu nedenle maaşlarımızın üst düzey devlet memuru düzeyine çıkarılmasını istiyoruz.

Kalp krizinden ölecek bir hastayı ölümden kurtarmanın, kopan bir uzvu yeniden yerine dikmenin , iç kanama geçiren bir hastanın kanamasını durdurmanın  vb. hiçbir maddi karşılığı yoktur.

Bizler bunun bilincindeyiz ve yakınmadan özveri ile görevimizi yapıyoruz. Ama Hükümet ve Sağlık Bakanlığı’nın da bu bilinç ve özveriyi görmesi gerekiyor.

Sağlık Bakanı’na  çağrı yapıyoruz : Lütfen  çıkın ve  açıklayın ;  “bu ücretler doktorlarımız  için  uygun bir ücrettir”. Eğer siz  böyle bir  açıklamayı kendinize yakıştırırsanız  biz de sesimizi çıkarmadan çalışmaya devam edeceğiz !

Bize yıllardır anlatıldığı gibi “bütçede para yok, kaynak yok”  gibi bahanelere sarılmayın. Bulunmak istenildiğinde her yer ve her şey için kolayca kaynak buluyorsunuz.

Tüm sağlık çalışanlarının ücret sorunu çözülene kadar,  kısa vadede ve acilen, döner sermaye kesintilerine son verilmesini ve tüm çalışanların sabit döner sermaye ödemelerinin 2 katına çıkarılmasını öneriyoruz. Bu, şu andaki sistem içinde kolayca karşılanacak bir taleptir.

Sonuç olarak  şunu belirtiyoruz; bu çalışma ortamından bıktık, yorulduk ve mutsuzuz !

Tüm sağlık çalışanları olarak ,  insanca bir ortamda hizmet etmek, eğitimimizin ve  emeğimizin karşılığı olan ücreti almak istiyoruz !

Yani,  “ekmek de istiyoruz, gül de istiyoruz!”

 

İZMİR TABİP ODASI

 

Basın Açıklamasını izlemek için tıklayınız…

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: