14 MART TIP BAYRAMI VE HAFTASI ÇELENK KOYMA TÖRENİ

14 Mart Çelenk Sunma (18) 14 Mart Çelenk Sunma (9) 14 Mart Çelenk Sunma (7)

Değerli katılımcılar ve basın emekçileri;

14 Mart Türkiye’de modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul edilir. Bu nedenle “Tıp Bayramı” olarak kutlanır. Bizler yıllardır olduğu gibi bu yıl da bugünü bayram olarak kutlamaktan çok uzağız. Hep buruğuz, hep bir yerlerimizde acı var ve bu acı her geçen gün artıyor.

Yaşatmak için var olan bir mesleğin mensupları ve 10 Ekim Ankara patlamasının hayatta kalan şanslıları olarak dün Ankara’da meydana gelen terör saldırısından ötürü derin acı içindeyiz. Bu hain saldırıyı lanetliyoruz. Ölenlere rahmet, yaralılara acil şifa diliyoruz. Bu kadar çatışmanın, bomba seslerinin, ölümlerin içinde kalmış bir ülkede, sağlıktan söz etmenin koşullarının zaten hiç kalmadığının, ülkemizin top yekün bir sağlıksızlık ortamı olduğunun farkındayız.

Aylardır asker, sivil, bebek, nine yüzlerce yurttaşımız öldü, ölmekte.

Bu ortamda 14 Mart’ın, sağlığın nesini konuşacağız?

İyi değiliz, iyi olamıyoruz, iyiye gitmiyoruz.

Bunca göz göre göre ölümün olduğu yerde hekimlik ortamının nesini konuşacağız?

Atılan her bomba, sıkılan her kurşun bedenlerle birlikte yüreklerimizi, toplumsal barışı ve geleceğimizi parçalıyor.

Ülkemiz günden güne bir kör karanlığa itiliyor.

Ülkemizin, çocuklarımızın geleceğinden endişeliyiz.

Şiddet, cinayet, katliam aklın ve vicdanın bittiği yerdir.

Bizler aklımızla, vicdanımızla, sağduyuyla, soğukkanlılıkla, dayanışmamızla bu kötü gidişe “dur” diyeceğiz. Çünkü; 14 Mart Tıp Bayramının ilk kutlaması, 1919 yılının 14 Mart’ında işgal altındaki İstanbul’da gerçekleşmiştir. O gün, tıp okulu öğrencileri işgali protesto için toplanmış ve onlara devrin ünlü doktorları da destek vermiştir. Böylece tıp bayramı, tıp mesleği mensuplarının yurt savunma hareketi olarak başlamıştır.

Bugün de yaşamımızı, barışı, iyi hekimlik değerlerini, halkın sağlık hakkını, nitelikli sağlık hizmetini, hergün hedef haline getirilmediğimiz özgürce yaşayacağımız bir ülkeyi savunmak ve bunun için mücadele etmek zorundayız.

Hep birlikte güzel günlerde, barış içinde 14 Martları kutlayacağımız bir Türkiye için inancımız ve kararlılığımız var. 14.03.2016

Manisa Tabip Odası

Yönetim Kurulu

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: