14 Mart Tıp Bayramı Çelenk Töreni ve Basın Açıklaması

Çelenk Sunma Töreni (17) Çelenk Sunma Töreni (14) Çelenk Sunma Töreni (6)

Bugün 14 Mart Tıp Bayramı. Biz yıllardır olduğu gibi bugün de bayram yapmıyoruz, yapamıyoruz. İçinde olduğumuz  sağlık sistemi  bugünü bayram gibi kutlamamıza engel oluyor.

Hekimler ve sağlık çalışanları olarak son verilere göre yılda 630 milyon muayene, 100 milyon acil servis muayenesi, yaklaşık 5 milyon ameliyat yapıyoruz. Bu nedenle sağlıkta olan bitenin en fazla farkında olan bizleriz.

Sağlıkta Dönüşüm Programı nedeniyle;

·         Nitelikli sağlık hizmeti veremiyoruz.

·         Sağlık sisteminin kendisi sağlık için tehlikeye dönüştü, şiddet görüyoruz.

·         İyi eğitim alamıyoruz.

·         Geleceğimizden umutsuz hale geldik.

·         Uzun, esnek çalışma dayatmaları, ücret adaletsizlikleri, meslekte yükselmelerde liyakatın esas alınmaması çalışma barışımızı bozuyor, tüm bunlar mesleğimizi iyi yapmamıza, kendimize ve ailemize zaman ayırmamıza engel oluşturuyor.

En temel insan hakkı olan ve herkesin ayrımsız olarak en nitelikli biçimde ulaşabilmesi gereken sağlık hizmetlerinde durum iç açıcı değildir. Sağlık çalışanlarının iyi yetişmiş biçimde mesleklerinin temel değerlerine olan bağlılık ve motivasyonlarıyla çalışabilmeleri gereken bu alanda yaşanan, neresinden bakarsak bakalım akıl dışıdır, bilimin gerçekleriyle ve sağlık hizmetlerinin temel ilkeleriyle uyumlu değildir. Bu akıl dışılığın son örneği ise bir lutüf gibi bizlere sunulan 70 yaşına kadar çalışabilme hakkıdır.

Bizler tüm bu olumsuzluklara rağmen geleceğe umudumuzu kaybetmeden; güzel günler görmek için mücadele etmeye devam edeceğiz. Çünkü sağlıkçıların mücadelesi sadece kendileri için değildir. Sağlık hakkı mücadelesi tüm toplumun mücadelesidir.

Bu duygularla tüm hekimlerin ve sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramını kutluyoruz. 14/03/2015

MANİSA TABİP ODASI

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: